در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

سه ارزی که احتمالا در آینده رشد بیشتری نسبت به بیت‌کوین خواهند داشت

0 906

بیت‌کوین علی رغم نوساناتش، عملکرد قابل‌توجهی دارد و احتمالا روند رو به رشد آن ادامه خواهد یافت. اما سه ارز اتریوم، کاردانو و سولانا حتی می‌توانند بهتر از آن عمل کنند و رشد بیشتری داشته باشند.

سال فوق العاده‌ای برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت‌کوین رقم خورد. حتی با وجود اصلاح نزولی اخیر این ارز برتر بازار از حدود سطح 67000 دلار، قیمت آن از ابتدای سال تاکنون تقریبا 113 درصد افزایش یافته است.

در زمانی که تورم و عوامل دیگر باعث گسترش عدم اطمینان در بازارهای سهام شده‌اند، به نظر می‌رسد که بیت‌کوین به عنوان “طلای دیجیتال” و “پس‌انداز با ارزش” در حال جذب علاقه عموم است.

اگر چه بیت‌کوین عملکرد بی‌نظیری داشته است، گروهی از مشارکت‌کنندگان در Motley Fool سه ارز رمزنگاری را شناسایی کرده‌اند که از این به بعد می‌توانند عملکرد بهتری نسبت به این ارز برتر بازار داشته باشند. در ادامه می‌خوانیم که چرا این افراد معتقدند که سه ارز اتریوم، کاردانو و سولانا فرصت‌های بهتری را برای سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهند.

اتریوم

از نظر کیت نونان، بلاک‌چین اتریوم شبکه‌ای برای قراردادهای هوشمند و توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) است که به سرعت مورد توجه زیادی قرار گرفته است. این ارز با ارزش بازار حدود 488 میلیارد دلاری، رتبه دوم را در جدول ارزهای رمزنگاری دارد.

بسیاری از ارزهای دیجیتال دارای رشد سریع، پلتفرم‌های معاملاتی و سرویس‌های قراردادهای هوشمند بر روی شبکه اتریوم ساخته شده‌اند و به نظر می‌رسد که ارز اتریوم از افزایش کاربرد شبکه  و رشد دارایی‌های ارز رمزنگاری سود خواهد برد.

مانند بیت‌کوین، اتریوم نیز اخیرا به عنوان یک دارایی سوداگرانه که می‌تواند رشد انفجاری داشته باشد و در برابر تورم و سایر عوامل بی‌ثبات کننده اقتصادی از سرمایه‌گذاران محافظت کند، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. ترکیبی به ظاهر غیر معمول از نیروهای بازار وجود دارند که به روند صعودی این دور ارز برتر بازار کمک می‌کنند. نونان معتقد است که پتانسیل ساخت اپلیکیشن بلندمدت شبکه اتریوم، ارز بومی آن را برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال بهره‌مندی از تکامل فناوری‌های بلاک‌چین هستند، جذاب‌تر می‌کند.

در حالی که بیت‌کوین به عنوان یک ذخیره با ارزش توجه همه را به خود جلب کرده، شبکه بلاک‌چین اتریوم به عنوان بستری برای راه‌اندازی اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های نوآورانه جدید  مورد توجه قرار گرفته است. پلتفرم محاسباتی غیرمتمرکز می‌تواند نقطه شروعی برای پروژه‌های پیشگامانه باشد. احتمالا قیمت بیت‌کوین همچنان بالا و بالاتر خواهد رفت، اما ابزار برتر ارائه شده توسط بلاک‌چین اتریوم و توسعه‌دهندگان آن، باعث پیشرفت بیشتر این ارز در آینده خواهند شد.

قیمت اتریوم در سال 2021 تقریبا 458 درصد افزایش یافته است. با وجود افزایش قابل‌توجه این ارز در مقایسه با بیت‌کوین، نونان همچنان فکر می‌کند که اتریوم فرصت خوبی برای ثبت عملکردی بهتر نسبت به ارز اول بازار در دراز مدت دارد.

کاردانو

از نظر جیمز بروملی، در حالی که بیت‌کوین شاخصی برای حرکت ارزهای رمزنگاری بوده است (به ویژه اکنون که ETF خاص خود را دارد)، هیاهوی پول دیجیتال جایگزین یک مشکل بزرگ را در کانون توجهات قرار داده است. یعنی “استخراج” ارزهایی مثل بیت‌کوین مقدار زیادی برق مصرف می‌کند.  این که چگونه جنبش انرژی سبز یا تجدیدپذیر می تواند به همان انداز قوی عمل کند، مشکل قابلیت عرضه را در بازارایجاد خواهد کرد. با این حال، کاردانو از این قاعده مستثنی است.

استخراج کار بسیار پیچیده‌ای است، اما در اینجا توضیح ساده و جامعی وجود دارد. استخراج‌کنندگان بیت‌کوین از ریگ‌های استخراج خود برای تایید تراکنش‌ها و تولید بلاک‌ها استفاده می‌کنند. این فرآیند “ماینینگ یا استخراج” است که در مورد آن زیاد شنیده‌اید. استخراج برق بسیار زیادی را مصرف می‌کند، چون یک ریگ استخراج باید به تمام ماینرهای دیگر ثابت کند که زودتر از آنها مسئله ریاضی را حل کرده و بیت‌کوین جدید را به بلاک اضافه کرده است.

کاردانو از این نظر متفاوت است که فرایند استخراج آن با الگوریتم اثبات کار انجام نمی‌شود. در عوض استخراج کاردانو با الگوریتم اثبات بسیار ساده‌تری شروع می‌شود که ثابت می‌کند استخراج‌کننده مورد نظر از قبل سهامی در بلاک‌چین کاردانو دارد. سپس به این استخراج‌کننده به طور تصادفی حق ایجاد یک ارز دیجیتالی جدید داده می‌شود.  این فرایند به کمتر از 1 درصد از برق مورد نیاز برای استخراج بیت‌کوین نیاز دارد.

الگوریتم اثبات سهام سودمند است، چون حمله جستجوی فراگیر را دفع می‌کند و توسعه پایدار و یکنواخت‌تر بلاک‌چین را تضمین می‌کند. اکثر ارزهای رمزنگاری موجود در بازار با مشکلاتی از قبیل تامین امنیت، تمرکززدایی و سرعت تایید تراکنش دست و پنجه نرم می‌کنند. اما کاردانو یک استثنا است. این بلاک‌چین با کمک الگوریتم اثبات سهام به طور پیوسته در حال توسعه خود است؛ به گونه‌ای که بدون فدا کردن امنیت و آزادی شبکه (غیرمتمرکز بودن) بتواند سریع‌تر از سایر بلاک‌چین‌ها باشد.

کاردانو یک آلت‌کوین نسل سوم واقعی است که برای رفع نقص‌هایی که در ارزهای رمزنگاری نسل اول و دوم مشاهده می‌شود، طراحی شده است.

سولانا

دانیل فوئبلر در مورد سولانا می‌گوید که مسلما این ارز داغ‌ترین آلت‌کوین حال حاضر بازار است. تنها در شش ماه گذشته قیمت آن 5 برابر شده و در زمان نگارش این مطلب در حدود بالاترین سطح خود در نوسان بود.

مقیاس‌پذیری، سرعت و غیرمتمرکز بودن سه خصوصیت بلاک‌چین هستند. داشتن هر سه غیر ممکن است، زیرا هر ارز در معیارهای خاصی قوی عمل می‌کند. برای مثال، بیت‌کوین بسیار مقیاس‌پذیر و به طور باور نکردنی غیرمتمرکز است، اما سرعت آن خیلی پایین است. سختی استخراج باعث شده تا شبکه آن عملا غیرقابل نفوذ باشد.

در مقایسه، اتریوم در این سه معیار حد متوسط را دارد. این بلاک‌چین سریع‌ترین، مقیاس‌پذیرترین یا غیرمتمرکزترین نیست، اما در هر سه دسته نسبتا خوب است.

سولانا بسیار سریع و فوق العاده مقیاس‌پذیر بوده، اما نسبتا متمرکز است. مانند اتریوم، سولانا بلاک‌چین مخصوص به خود را دارد و یک پروتکل لایه یک به حساب می‌آید. در مقایسه، به توکن‌هایی مانند پالیگان  راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دو می‌گویند، به این معنی که ادغام‌های شخص ثالث هستند که بر روی بلاک‌چین لایه یک اجرا می‌شوند. پالیگان برای تایید تراکنش‌ها به بلاک‌چین اتریوم متکی است و از غیرمتمرکز بودن آن برای این فرایند بهره می‌برد.

سولانا به این خاطر منحصر به فرد است که سریع‌ترین بلاک‌چین لایه یک است، در حالی که کارمزد تراکنش پایینی دارد. این بلاک‌چین در حال حاضر در هر ثانیه بین 1000 تا 2000 تراکنش را با متوسط کارمزد کمتر از یک دهم پنی برای هر تراکنش، پردازش می‌کند. یکی از دلایلی که سولانا کارمزد تراکنش پایینی دارد این است که تنها حدود 1100 اعتبار سنج وجود دارند که به ادامه فعالیت این بلاک‌چین کمک می‌کنند. این بدان معناست که سولانا از نظر تئوری راحت‌تر هک می‌شود. با این وجود، پردازش و تایید تراکنش‌ها در  بلاک‌چین سولانا در مقایسه با بیت‌کوین (که 10000 نود به طور فعال از بلاک‌چین آن پشتیبانی می‌کنند) بسیار سریع‌تر است.

قبل از ورود به بازار یک ارز، مهم است، بدانید که وارد چه چیزی می‌شوید و چرا وارد آن می‌شوید. سولانا سرمایه‌گذاری پر ریسک‌تری نسبت به اتریوم و بیت‌کوین است. اما رشد چشمگیر آن باعث شده تا این ارز برای سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر جذاب باشد.

منبع fool.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.