در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

انباشت بیت کوین در سطح های پایین؛ آیا قیمت کاهش خواهد یافت؟

0 811

سرمایه‌گذاران بزرگ در طول اصلاح تاریخی هفته گذشته اقدام به انباشت بیت کوین کردند، اما عدم توانایی روندهای صعودی در بازپس گیری سطح مهم 40000 دلار، باعث ترس برخی معامله گران از جهش گربه مرده شده است.

نوسانات شدید اخیر در بازار ارزهای رمزنگاری پس از سقوط بیت کوین به سطح 30000 دلار و بازیابی تا بالای سطح 38000 دلار باعث سردرگمی معامله گران شده است. آنها تردید دارند که آیا حرکت فعلی قیمت ” جهش گربه مرده” است که منجر به کاهش بیشتر قیمت خواهد شد یا این  که یک برگشت قوی است که زمینه را برای صعود قیمت به سطح‌های بالاتر مهیا می‌کند.

در حالی که قیمت بیت کوین هنوز 40 درصد پایین تر از رکورد 64863 دلار است، روندهای صعودی موفق شدند قیمت را پس از چند بار شکست به زیر سطح حمایت 36000 دلار، دوباره به بالای این سطح برگردانند.

نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

تجزیه و تحلیل دقیق تر داده‌های روی زنجیره و ورودی صرافی‌های ارز رمزنگاری نشان می‌دهد که فشار فروش بیت کوین منجر به روند نزولی گسترده در بازار شد و نیک پاپاژورج، تحلیلگر در دلفی دیجیتال، خاطرنشان کرد که فقط در یک ساعت در روز چهارشنبه بیش از 20000 بیت کوین به صرافی‌ها منتقل شد که بالاترین میزان پس از مارس سال 2020 بود.

صرافی
ورودی بیت کوین به صرافی‌ها

ترس، عدم اطمینان و تردید بازار را بی ثبات می‌کند

یکی از مهمترین دلایل آشفتگی بازار که توسط پاپاژورج شناسایی شد، ظاهرا اخبار روزمره  بودند که ترس، عدم اطمینان و تردید  را در بازار بوجود آوردند. ممنوعیت دوباره ارزهای رمزنگاری توسط دولت چین و نگرانی‌ها درباره دامپ توسط تسلا از جمله این اخبار هستند. این اخبار که پشت سر هم ترس را در بازار گسترش دادند، باعث شدند تا معامله گران جزئی ارزهای خود را در صرافی‌ها بفروشند تا از ضرر خود دریک کاهش قیمت دیگر جلوگیری کنند.

پاپاژورج همچنین به نگرانی‌های ایجاد شده توسط هک پروژه‌ها در بایننس اسمارت چین اشاره کرد که قیمت پنکیک سواپ و پنکیک بانی را به شدت کاهش دادند. در هک دوم حدود 45 میلیون دلار از دارایی‌های کاربران به سرقت رفت که همین باعث مضاعف شدن ترس در بازار شد.

تغییر احساسات در این هفته تا حدی به خاطر اخبار مثبتی مانند تشکیل شورای استخراج بیت کوین پس از برگزاری جلسه ای با حضور ایلان ماسک، مایکل سایلور و استخراج کنندگان آمریکای شمالی بود که به احیای بیت کوین و آلت کوین‌ها کمک کرد. بازیابی سریع قیمت باعث شد تا این بحث مطرح شود که آیا حرکت فعلی بازار شبیه به یک جهش گربه مرده است یا معکوس شدن روند.

معامله گران با تجربه در سطح‌های پایین انباشت می‌کنند

در حالی که بسیاری از تازه واردان بازار ارز رمزنگاری نوسانات اخیر را تهدید کننده می‌دانند، معامله گران باتجربه فرصت پیدا کردند تا در این اصلاح 50 درصدی تعداد زیادی بیت کوین انباشت کنند. افزایش قابل توجه آدرس‌های جدید در حین فشار فروش اخیر گواه این امر است.

انباشت
آدرس بیت کوین

PlanB، شخصیت معروف در توییتر و تحلیلگر بیت کوین، نمودار زیر را منتشر کرد که نشان می‌دهد چگونه این ارز برتر بازار در حدود سطح‌های پیش بینی شده توسط مدل موجودی به جریان (S2F) نوسان می‌کند و روند نزولی اخیر کاملا در داخل این منطقه استاندارد است.

موجودی به جریان
نوسان بیت کوین در حدود سطح‌های پیش بینی شده توسط مدل

PlanB گفت:

فرصت‌های خرید مانند امروز نادر هستند (سه ماهه اول سال 2019 هنگامی که مقاله S2F را نوشتم، مارس 2020 به دلیل کووید 19 و اکنون). زندگی بر پایه انتخاب است.

افزایش عرضه در گردش ارزهای پایدار

با توجه به این که به نشانه‌های صعودی نیاز است تا از یک بازیابی سریع حمایت شود، گزارش اشوات بالاکریشنان در 24 مه در دلفی دیلی بر افزایش عرضه در گردش ارزهای پایدار با پشتوانه ارز فیات تاکید کرد  که در 5 روز از 15 میلیارد به حدود 21 میلیارد رسیده است.

ارز پایدار
عرضه در گردش ارز پایدار

اگرچه این می‌تواند نشانه آن باشد که معامله گران در سطح‌های پایین در حال خرید و انباشت هستند، بالاکریشنان با اطمینان خاطرنشان کرد که این  افزایش همچنین می‌تواند به خاطر استفاده معامله گران از آربیتراژ باشد.

موجودی صرافی‌ها در حال حاضر در بالاترین سطح است، اما در عین حال گروه کاملا جدیدی از سرمایه‌گذاران که اولین اصلاح قیمت 50 درصدی را تجربه کرده اند، اکنون به این فکر می‌کنند که آیا باید از بازار خارج شوند یا این که سرمایه‌گذاری خود را دو برابر کنند. معامله گران با تجربه تر مطمئن هستند که قیمت افزایش خواهد یافت، اما نوسانات نیز بیشتر خواهند شد.

مواجهه روندهای صعودی با بزرگ ترین فشار فروش ماهانه

بیش از یک سال است که بیت کوین روند صعودی دارد، اما با فهرست شدن کوین بیس در بازار سهام نزدک، این روند به پایان رسید. شور و نشاط در آن زمان خیلی زیاد بود که بیشتر به خاطر این طرح جدید در فضای ارز رمزنگاری بود.

سرمایه‌گذاران وال استریت و نهادهای سرمایه‌گذاری سرانجام وارد بازار ارز رمزنگاری شدند. از نظر عده زیادی، هیچ نشانه ای از اصلاح قیمت در بازار وجود نداشت. با این حال، این اتفاق افتاد و چون هیچکس آن را پیش بینی نکرده بود، بسیار مهلک و فاجعه بار بود و دارندگان موقعیت‌های لانگ اهرم شده میلیاردها دلار ضرر کردند.

روند نزولی
نمودار بیت کوین به همراه ابزار drop %

به گفته چارلز ادواردز، این سقوط رعدآسا منجر به شکل گیری بدترین شمع ماهانه شده است. او مسئول ایجاد برخی از بزرگ ترین ابزارهای ارز رمزنگاری مانند شاخص نوارهای هش است.

ابزار “drop %” او  (پایین نمودار فوق) نشان می‌دهد که چقدر اوضاع ناخوشایند است، اما سایر تحلیلگران خیلی سریع استدلال کردند که هنوز شمع ماهانه بسته نشده و احتمالا این داده‌ها تغییر خواهند کرد.

احتمال تشکیل شمع ستاره شامگاهی و روند نزولی بیشتر

این همچنین بدین معناست که روندهای صعودی فرصت دارند الگوی شمع نزولی شکل گرفته در نمودار ماهانه را خنثی کنند. کند شدن حرکت قیمت در ماه آوریل باعث تشکیل یک شمع دوجی قرمز در اوج روند صعودی شد و به دنبال آن روندها نزولی کنترل حرکت را در اختیار گرفتند.

این الگوی شمعی “ستاره شامگاهی” نام دارد که در انتهای یک روند صعودی تشکیل می‌شود و نشان دهنده آغاز روند نزولی است که اغلب کاهش بیشتر قیمت را در پی دارد. با این حال، اگر روندهای صعودی بتوانند فتیله ای ایجاد کنند که تقریبا 50 درصد شمع قرمز باشد، وضعیت کاملا تغییر خواهد کرد.

قیمت بیت کوین
نمودار ماهانه بیت کوین

اگر شمع ماهانه بیت کوین در بالای سطح 45000 دلار بسته شود، الگوی ستاره شامگاهی تشکیل نخواهد شد. نمودار ماهانه بعدی باید سبز باشد تا اطمینان حاصل شود که بازار همچنان صعودی است، در غیر این صورت، روندهای نزولی غالب خواهند شد و قیمت را کاهش خواهند  داد.

بسته شدن شمع در بالای این سطح همچنین می‌تواند شاخص قدرت نسبی را در منطقه صعودی نگه دارد که از نزولی شدن روند کاهش بیشتر قیمت جلوگیری خواهد کرد.

منبع Cointelegraph newsbtc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.