در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

مروری بر تاریخچه لوگوی بیت کوین

0 651

آیا یک لوگو می تواند الهام بخش و سمبل یک پروژه، یک صنعت یا یک حرکت سراسری جهانی باشد؟

لوگوی بیت کوین بدون این که متعلق به طراحی شرکت یا طراحی داخلی گرافیکی باشد، تصویری را به تمام طرفداران خود که آن را نگه می دارند داده است. این لوگو نه تنها بین طرفداران استفاده می شود، بلکه استفاده از آن بر روی پیراهن، به عنوان برچسب بر روی لب تاپ و سکه های فیزیکی نیز رایج است. این یک پروژه دیجیتال است که نمود فیزیکی نیز دارد که در ترویج آن بسیار مهم بوده است.

از همه مهمتر اینکه طراحی مشارکتی لوگوی غیررسمی بیت کوین با یک مشارکت جهانی روبرو شد. در ایجاد یک نماد مشابه سایر ارزها، بیت کوین به عنوان یک پول جدید و تازه وارد معرفی شد. همچنین این لوگو در کنار ویزا و مسترکارت در پشت پنجره مغازه ها قرار گرفت که روشی متمایز را برای پرداخت ارائه می داد.

اما لوگوی کنونی بیت کوین خیلی با طرح اولیه آن متفاوت نیست.

داستان لوگوی بیت کوین، مشابه خود ارز، یک سیر تکاملی با جامعه ای مشارکتی و گاهی با بحث بوده است.

ژانویه یا مارس 2009

اولین شکل لوگو توسط ساتوشی ناکاموتو، که نام مستعار سازنده بیت کوین است، در مدت کوتاهی پس از راه اندازی نرم افزار آن ارائه شد. این لوگو به شکل یک سکه طلا بود که یک BC بر روی آن درج شده بود.

این لوگو پیش از محبوب شدن و ارائه بیت کوین طراحی شده. تقلید و استفاده از ظاهری شبیه یک سکه طلا، نشان دهنده تفکر سکه ای طراح است. این سیستم پولی، که در آن ارزش پول بر اساس ارزش مبادلات کالایی که پشتوانه آن است(مثل طلا یا نقره) نشات می گیرد، برای بسیاری از علاقمندان بیت کوین، سیستمی ایده آل است.

در مورد بیت کوین بحث و صحبت در مورد این بود که آیا کاربران از آیکون و لوگوی اصلی بیت کوین استقبال می کنند یا خیر. برخی کاربران پیشنهاد کردند که BC را با نمادی مانند نماد ارز تایلند(بات) جایگزین کنند. برخی دیگر ترکیبی از نماد ارز تایلند و ارز کولون کاستاریکا را پیشنهاد دادند.

چندین کاربر پیشنهاد دادند که حرف T به این نماد اضافه شود. یعنی به صورت BTC نوشته شود. این نماد امروزه نیز برای این ارز رمزنگاری استفاده می شود.

برخی نیز معتقد بودند که داشتن و پذیرفتن یک نماد استاندارد ضروری نیست. یکی از کاربران بیت کوین تالک به نام تیمو وای نوشت:

روح بیت کوین به شکلی است که نیازی به دخالت یک دولت یا سیاست مرکزی مانند دیگر ارزها ندارد.

ما فقط باید اجازه دهیم که آن روند تکاملی خود را طی کند. مانند یک کلمه که در یک زبان تکامل می یابد.

24 فوریه 2010

ساتوشی با آزمودن لوگو ادامه داد.

او پس از یک سال طرح گرافیکی اصلی خود را به روز کرد. او علامت BC را به یک حرف B با دو خط عمودی بر روی آن ارائه داد. طرحی که امروزه استفاده می شود.

این لوگو توسط عمده کاربران بیت کوین تالک با استقبال خوبی مواجه شد. با این حال برخی اعتراض داشتند که نماد جدید بیت کوین خیلی شبیه نماد بات تایلند است و نگران این بودند که سردرگمی ایجاد شود. یک کاربر چنین نوشت:

“دلیلی ندارد که ما قبل از این که بیت کوین خیلی بزرگ شود و تغییر لوگو به پذیرش آن آسیب بزند، آرمی را مورد پذیرش قرار ندهیم. به نظر می رسد احمقانه باشد زمانی که می توانیم چیز فوق العاده ای داشته باشیم، با چیزی که خوب است موافقت کنیم.”

اول نوامبر 2010

پس از تمام این حساسیت ها و چالش ها، نماد بیت کوین از شناخته شده ترین نماد و خالق آن گرفته شد. یک کاربر به نام bitboy که هنوز ناشناس است، برای همیشه تصویر بیت کوین را تغییر داد. با این حال شما از پیام گنگ آن چیزی متوجه نخواهید شد:

سلام بچه ها. فقط می خواهم بگویم سلام و برخی از طرح های گرافیکی را که انجام داده ام با شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم که مفید باشد.

و این طرح مفید و کارا بود. یک طرح نارنجی، صاف و ساده. این طرح به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه پذیرش شده است.

هنگامی که یکی از کاربران در بیت کوین تالک اظهار داشت که این طرح به لوگو به مسترکارت شباهت دارد، Bitboy در پاسخ گفت:

این برداشت شما است. مسخره است زیرا من از مسترکارت و ویزا کارت متنفرم. این بسته به درک و برداشت کاربران است.

این لوگوی بیت کوین که گفته می شود مشابه مستر کارت است، آن را تنها به عنوان یک روش پرداخت معرفی نمی کند. مقایسه آن باعث فشار اضافی بر بیت کوین و توسعه دهندگان آن در رابطه با محدودیت های بیت کوین شده است. یکی از آنها محدودیت های مقیاس پذیری است.

طرح ارائه شده توسط Bitboy مسلما در فروش و پذیرش بیت کوین حیاتی بوده است. یک جست و جو در گوگل برای محصولات جانبی بیت کوین نشان می دهد که آن به یک صنعت پر طرفدار تبدیل شده.

آوریل 2014

با این حال همه لوگوی بیت کوین را مورد استفاده قرار ندادند.

برخی مانند تیم پشتیبانی bitcoinsymbol.org، سالها برای تغییر لوگوی بیت کوین مبارزه کرده اند. در واقع آنها نمی خواهند بیت کوین چیزی شبیه این لوگو داشته باشد.

این یک فایل تصویری منحصر به فرد است. درست مانند این که یک شرکت بخواهد برای فروش محصول خود از آن به عنوان نماد استفاده کند. ارزها با نمادهایی مثل $، € یا ¥ نشان داده می شوند که همه می توانند در هر جایی از آن استفاده کنند.

به این ترتیب، گروه از پذیرش لوگوی Ƀ حمایت کرد. این یک لوگوی ترکیبی است که شامل حرف لاتین و چندین زبان ویتنامی است.

31 اکتبر 2016

با این وجود بیت کوین بدون اختلاف نظر نبوده است.

این اختلاف خاص در پاییز سال 2016 آغاز شد. در آن زمان فیل ویلسون در ردیت ادعا کرد که او یکی از سه نفری است که مجموعا با هم ساتوشی ناکاموتو هستند.

با این که ویلسون مدارکی مبنی بر طراحی بلاک چین ندارد(مانند کلید خصوصی که نشان دهنده انتقال قدیمی مربوط به ساتوشی ناکاموتو است)، مدارکی را در مورد چگونگی ساخت لوگوی دوم ساتوشی ناکاموتو و Bitbay منتشر کرد.

ماهیت واقعی ویلسون توجه برخی را در صنعت رمزنگاری به خود جلب کرد که آیا واقعا ویلسون بخشی از تیمی است که نرم افزار بیت کوین را ایجاد کرده.

ویلسون همچنین ادعا کرد که مارتی مالمی با نام مستعار سیروس، که وی را به عنوان دومین نفر در توسعه بیت کوین معرفی کرد، در طراحی لوگوی دوم به وی کمک کرده است.

اما مالمی هرگونه دخالت را رد کرد و بسیاری را به این باور رساند که ادعای ویلسون چیزی بیش از داستان های افسانه ای در مورد سازنده بیت کوین نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.