در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

3 معیار برای شناسایی زمان ورود مناسب در روندهای نزولی

0 872

قیمت بیت کوین کاهش یافته است. اما زمان خرید در روندهای نزولی چه زمانی است؟ در اینجا سه معیاری که سرمایه گذاران باهوش از آنها برای تعیین زمان خرید در روندهای نزولی از آنها استفاده می کنند معرفی می شوند.

گفتن خرید در پایین و فروش در بالا آسان است، به خصوص زمانی که بازارها هیجانی و بی ثبات می شود. ولی انجام آن بسیار سخت است. از لحاظ تاریخی بهترین نقاط معاملاتی زمانی است که بازار روند نزولی شدیدی دارد، اما خطر سقوط بیشتر باعث می شود که سرمایه گذاران به شدت احتیاط کنند.

ماه مه به ویژه برای دارندگان ارزهای رمزنگاری چالش برانگیز بوده است، زیرا بیت کوین به پایین ترین سطح خود در 26782 دلار سقوط کرد. برخی تحلیلگران معتقدند قیمت به زیر 20000 دلار سقوط خواهد کرد. در چنین مواقعی که ترس بر بازار حاکم می شود، سرمایه گذاران مخالف روند به دنبال موقعیت مناسب برای ورود به بازار، قبل از بازگشت قیمت به سطوح بسیار بالاتر هستند.

در اینجا به چند شاخصی که توسط سرمایه گذاران مخالف روند برای شناسایی لحظات مناسب ورود به بازار قبل از شروع تغییر روند استفاده می شود، اشاره می کنیم.

شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع معیاری برای شناسایی احساسات موجود در بازار است که بیشتر سرمایه گذاران برای پیش بینی آینده بازار از آن استفاده می کنند. اگر صرفا به اعداد توجه کنید، علامت ترس شدید، مانند آنچه در حال حاضر بر بازار حاکم است، به معنای خروج از بازار و حفظ سرمایه است.

این شاخص در واقع می تواند به عنوان یک اندیکاتور بازار استفاده شود، نکته ای که توسط تحلیلگران شرکت اطلاعاتی Jarvis Labs در حوزه ارزهای رمزنگاری عنوان شده است.

یکی از بزرگترین عواملی که می تواند به افزایش مقدار این شاخص کمک کند، افزایش قیمت است. Jarvis Labs ایده خرید در زمانی که شاخص به زیر یک آستانه مشخص می رسد و فروش در زمانی که مقدار این شاخص به بالاترین حد تعیین شده می رسد را مورد آزمایش قرار داد.

برای این آزمایش، مقدار شاخص 10 برای آستانه پایین و مقادیر 35، 50 و 65 به عنوان امتیاز بالا برای فروش در نظر گرفته شدند.

شاخص ترس و طمع
شاخص ترس و طمع

هنگامی که این روش دوباره مورد آزمایش قرار گرفت، نتایج نشان داد که گزینه فروش در بازه زمانی کوتاه تر، زمانی که شاخص از 35 عبور می کند، همانطور که خط زرد در نمودار بالا نشان می دهد، بهترین نتایج را ارائه می دهد. این روش میانگین بازده سالانه 14.6 درصد و بازده تجمعی 133.4 درصد را ارائه می دهد.

در تاریخ 10 مه این شاخص به 10 رسید و در شش روز از 17 روز بعد به طور میانگین 10 و کمتر بود. کمترین مقدار عدد 8 در تاریخ 17 مه بود.

در حالی که احتمال دارد بازار در کوتاه مدت همچنان به روند نزولی خود ادامه دهد، تاریخ نشان داده که هم قیمت و هم شاخص در نهایت به سطوح بالاتر از سطوح فعلی خود خواهند رسید و فرصت سرمایه گذاری مناسبی را برای تریدرهای مخالف روند، ارائه خواهد داد.
چگونه می توان با استفاده از شاخص ترس و طمع ترید کرد

تجمع در کیف پول نهنگ ها

دنبال کردن ورودی و خروجی ها در کیف پول نهنگ های بیت کوین(کیف پول هایی که بیش از 10000 بیت کوین دارند)، شاخص دیگری است برای در نظر گرفتن فرصت خرید.

نگاهی دقیق به سه ماهه گذشته نشان می دهد، زمانی که بازار روند نزولی داشته و بیشتر حجم بازار فروش بوده است، موجودی کیف پول نهنگ های بیت کوین در حال افزایش بوده است.

نهنگ های بیت کوین
تعداد آدرس های با موجودی حداقل 10000 بیت کوین

مقدار موجودی کیف پول نهنگ ها اکنون به بالاترین سطح از فوریه 2021(زمانی که قیمت بیت کوین بالای 57000 دلار بود) رسیده است. این کیف پول ها زمانی که قیمت به بالاترین سطح خود نزدیک می شود، اقدام به فروش می کنند.

در حالی که بسیاری از تحلیلگران بازار ارزهای رمزنگاری معتقدند قیمت بیت کوین تا 30 درصد دیگر سقوط خواهد کرد، نهنگ ها روی روند صعودی آینده بیت کوین سرمایه گذاری می کنند.

خرید در زمانی که قیمت بیت کوین پایین تر از هزینه های استخراج است

معیار دیگری که می تواند بینش مناسبی را در مورد زمان مناسب خرید ارائه دهد، میانگین هزینه استخراج بیت کوین است. در واقع این شاخص مقدار هزینه ای است که یک ماینر برای استخراج یک بیت کوین می پردازد.

هزینه استخراج بیت کوین
مقایسه میانگین هزینه های استخراج در 5 سال اخیر با قیمت بیت کوین

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می شود، قیمت بیت کوین از سال 2017 در اغلب مواقع با قیمت بالاتر یا برابر با هزینه های استخراج، معامله شده است که نشان می دهد این شاخص معیار مناسبی برای زمان خرید است.
استخراج بیت کوین چیست؟

نگاهی دقیق تر نشان می دهد که متوسط هزینه برای استخراج بیت کوین 27644 دلار است، یعنی حدود 1000 دلار کمتر از قیمت فعلی بیت کوین.

میانگین هزینه استخراج 1 بیت کوین
مقایسه میانگین هزینه های استخراج در 6 ماه اخیر با قیمت بیت کوین

تجزیه و تحلیل بیشتر روندهای گذشته نشان می دهد، زمانی که قیمت بیت کوین کمتر از هزینه های استخراج بوده، تمایل داشته نهایتا تا 10 درصد زیر هزینه های استخراج باشد و به طور کلی توانسته در عرض چند ماه حداقل به قیمت برابر برسد.

سختی استخراج بیت کوین نیز اخیرا به بالاترین حد خود رسیده است و بازار همچنان  شاهد روند صعودی این مقدار با آنلاین شدن دستگاه های استخراج در ابعاد صنعتی است. بنابراین بعید است که میانگین هزینه های استخراج به این زودی ها کاهش قابل توجهی داشته باشد.

در مجموع هزینه های فعلی استخراج در مقایسه با قیمت بیت کوین در سطحی قانع کننده برای سرمایه گذاران مخالف روند قرار دارد که از این فرصت برای خرید در زمانی که دیگران ترسیده اند، استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.